نمونه طرح درس
به نام آنکه جان را فکرت آموخت
عنوان: درس ادبیّات پایه ی دوم راهنمایی
نام و نام خانوادگی:مهران محمودی مدّت:75دقیقه
موضوع درس: نگارنده ی زیبا و صورتگر ماهر
|
اهداف جزیی |
شعر را صحیح و روان بخوانند – با قالب قصیده آشنا شوند- واژگان عربی دخیل در فارسی را توضیح بدهند- با شخصیّت های وصال شیرازی و قا آنی آشنا شوند- عناصر زیبایی سخن موجود در متن را تشخیص دهند- با مفهوم درس آشنا شوند- جواب خود ارزیابی ها و قسمت نوشتن را بدانند. |
|
اهداف رفتاری |
شعر را صحیح و روان می خوانند- قالب قصیده را توضیح می دهند – واژگان عربی دخیل در متن شعر را می شناسند- شخصیت های وصال و قاآنی را توضیح می دهند- آرایه های ادبی موجود در متن را بیان می کنند- مفهوم درس را شرح می دهند و قادر به پاسخ تمرین های قسمت نوشتن و خود ارزیابی ها هستند. |
|
ارزشیابی تشخیصی(ورودی) |
خداوند چه نعمت هایی برای ما آفریده است؟ قالب مثنوی را تعریف کنید. چند تا از عناصر زیبایی سخن را با مثال توضیح دهید. خلاصه ای از درس گذشته بیان کنید. |
|
طراحی هندسی کلاس |
فراگیران را به شش گروه پنج نفری(قوی- متوسط- ضعیف) گروه بندی می کنیم و هر گروه زیر نظر برترین فرد گروه ( سرگروه) فعّالیّت می کند. |
|
رسانه های آموزشی |
تخته ی کلاس و گچ های رنگی- تصاویری از جهان طبیعت - کتاب فارسی- دیوان -قاآنی شیرازی یا وصال شیرازی- پروژکتور- اسلاید های power point طبیعت و... |
|
فرایند یاددهی- یادگیری
|
فعّالیّت های معلّم: سلام و احوال پرسی و حضور و غیاب – بررسی تکالیف جلسه ی قبل و پرسش و نمره گذاری- آماده سازی و ایجاد انگیزه- معرفی درس جدیدو تدریس آن – ارزشیابی تکوینی- تعیین تکلیف. روش تدریس : فعّال، مشارکتی، تلفیقی، پرسش و پاسخ، همیاری و ... فعّالیّت های فراگیران: دقّت و توجّه به ارزشیابی تکوینی و رعایت نظم و شرکت فعّال در کارهای محوله ی گروه |
|
ارزشیابی پایانی |
قصیده را تعریف کنید.چند تا از عناصر زیبایی سخن متن را نام ببرید. چند واژه ی عربی متن را نام ببرید.قاآنی شیرازی را معرفی کنید. مفهوم بیت اوّل را بیان کنید و... |
|
تعیین تکلیف |
یکی از قالب های شعری قصیده را از کتابتان پیدا کنید و واژگان عربی موجود را جهت بررسی در گروه به کلاس بیاورید. |
بتا غربت بــرای تو وطــن شــــد